Tusindvis af mennesker og tusindvis af dele går sammen om at skabe hver eneste Defender. Deniz Yetkin holder styr på det hele.


Deniz sørger for, at enhver ny udvikling i Defender-familien leveres til tiden og med den rette kvalitet og omkostning. JLR kalder det Head of Process Chain for Vehicle Programmes.


Det er en stor opgave, hvor folk i Storbritannien, Slovakiet og Ungarn arbejder sammen for at opfylde strategiske mål for køretøjer, design, udvikling og lancering. Og det er ikke alt: Deniz leder også fem teams med fokus på Defenders sikkerhed, sæder, kabine, døre/glas og cockpit/klima.

Øverste sidevisning af Defender
Defender set fra førersædets side

Deniz arbejder med den genfødte 4x4-ikon i alle faser. “Fra den indledende designfase samarbejder jeg tæt med ingeniørteamet for at sikre, at produktet er innovativt, men også lever op til de højeste standarder for kvalitet og pålidelighed.


“Jeg bidrager til de grundige ingeniørprocesser, så alle aspekter af designet undersøges nøje. Det indebærer at overvåge forsøgsproduktioner, håndtere udfordringer i takt med de opstår, og forfine designet for at leve op til de strenge standarder, der er sat for et køretøj af Defenders kaliber.”


Derefter kommer forsøgsproduktion og i sidste ende serieproduktion. Og stadig er der mere for Deniz.


“Min rolle indebærer også at styre budgetter, værktøjer, design og udviklingsomkostninger samt stykpriser for at sikre den overordnede succes og bæredygtighed i hvert eneste Defender-projekt.”


Før hun arbejdede på Defender, var hun projektleder for leverandørkvalitet, derefter kvalitetschef inden for elektroteknik, hvor hun ledte et mangfoldigt globalt team med fokus på software, infotainment, avancerede førerassistentsystemer og kvaliteten af elektriske fordelingssystemer.


Deniz’ ti år hos JLR har givet hende en dyb kærlighed til Defender. “Dens unikke kombination af luksus og pålidelighed taler virkelig til mig. At skabe et køretøj, der forener eventyr og driftssikkerhed, er ikke bare et job – det er en kilde til enorm tilfredsstillelse.”

Defender drifter I ørkenen

Som så mange af sine kolleger fjerner hun enhver forestilling om, at det er en bil skabt af mænd til mænd.


“Defenders kombination af eventyr og luksus taler til mig på et personligt plan, fordi den overskrider traditionelle kønsnormer.


“Min rolle i udviklingsprocessen sikrer, at Defender afspejler præferencerne hos et mangfoldigt publikum – herunder kvinder, der sætter pris på både eventyr og raffineret kørsel.”


Et eksempel Deniz fremhæver, er Auto Access Ride Height-funktionen, som er designet til at gøre det lettere at komme ind og ud af Defender. “Jeg elsker især den funktion som kvinde.


“Jeg er dedikeret til at skabe produkter, der taler til en bred målgruppe, og denne omtanke for forskellige behov viser det stærke engagement i inklusion hos Defender-teamet.”

FLERE DEFENDER-HISTORIER

støtter selvsikre kvinder

KVINDER DER OVERVINDER DET UMULIGE

Fejr de modige kvinder, der overvinder det umulige med Defender.
Profilbillede af Emma Kowalczuk

INGENIØRMÆSSIG HARMONI

Som leder af elektromagnetikafdelingen står Emma i spidsen for et team af ekspertingeniører, der bruger computersimulationer til at sikre, at trådløs teknologi fungerer i harmoni.
Profilbillede af Ceri Bateman

SCULPTING THE FUTURE

Ceri forbinder Defenders karakteristiske udseende med dens ydeevne og holdbarhed. Hendes indflydelse på Defender ses i de smukt designede forlygter.

UDFORSK DEFENDER

Parkeret bil i ørkenen

DEFENDER 130

Bedste plads i klassen til op til otte passagerer med en tredje sæderække.
Sidevisning af den parkerede bil i det grønne

DEFENDER 110

Udvidet plads med syv sæder og mulighed for en tredje række.
Sidevisning af den parkerede bil

DEFENDER 90

Vælg mellem fem eller seks sæder.
Sidevisning af Defender

DEFENDER HARDTOP

Fås med fem, seks eller syv sæder i to karrosseridesigns.